VOLTA A CATALUNYA
 
Country:   Spain
Datum:  16-22/6/2003
Category:  2.HC
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Jose Antonio Pecharroman Fabian       Paternina - Costa de Almeria
2   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
3   Koldo Gil Perez       O.N.C.E. - Eroski
4   Rafael Casero Moreno       Paternina - Costa de Almeria
5   Ivan Basso       Fassa Bortolo
6   Benjamin Noval Gonzalez       Colchon Relax - Fuenlabrada
7   Guido Trentin       Cofidis
8   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
9   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
10   Evgeni Petrov       iBanesto.com
11   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
12   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
13   Ivan Ramiro Parra Pinto       Kelme - Costa Blanca
14   Joaquin Lopez Torrella       Paternina - Costa de Almeria
15   Unai Etxebarria Arana       Euskaltel - Euskadi
16   David De La Fuente Rasilla       Vini Caldirola - So.Di
17   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
18   Mario Aerts       Deutsche Telekom
19   Francisco Cerezo Perales       Labarca-2 - Cafes Baque
20   Ellis Rastelli       Gerolssteiner
21   Udo Bölts       Gerolssteiner
22   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
23   Dario David Cioni       Fassa Bortolo
24   George Hincapie       US Postal - Berry Floor
25   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
26   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
27   Luis Pasamontes Rodriguez       Colchon Relax - Fuenlabrada
28   Cesar Garcia Calvo       Labarca-2 - Cafes Baque
29   Aitor Kintana Zarate       Labarca-2 - Cafes Baque
30   Jose Manuel Maestre Rodriguez       Colchon Relax - Fuenlabrada
31   Bram De Groot       Rabobank
32   David Arroyo Duran       O.N.C.E. - Eroski
33   Xavier Zandio Echaide       iBanesto.com
34   Volodymir Gustov       Fassa Bortolo
35   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
36   Jose Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
37   Rolf Aldag       Deutsche Telekom
38   Jorge Ferrio Luque       Paternina - Costa de Almeria
39   Jose Antonio Garrido Lima       Paternina - Costa de Almeria
40   Michael Rasmussen       Rabobank
41   Jesus-Maria Manzano Ruano       Kelme - Costa Blanca
42   Michele Bartoli       Fassa Bortolo
43   Xavier Florencio Cabré       O.N.C.E. - Eroski
44   Oscar Laguna Garcia       Colchon Relax - Fuenlabrada
45   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
46   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
47   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
48   Matthew White       US Postal - Berry Floor
49   Benoit Joachim       US Postal - Berry Floor
50   Lander Euba Ziarrusta       Euskaltel - Euskadi
 
2nd stage
1   Bram De Groot       Rabobank
2   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
3   George Hincapie       US Postal - Berry Floor
4   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
5   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
6   Xavier Florencio Cabré       O.N.C.E. - Eroski
7   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
8   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
9   Jose Antonio Pecharroman Fabian       Paternina - Costa de Almeria
10   Unai Etxebarria Arana       Euskaltel - Euskadi
 
3rd stage
1   Aitor Kintana Zarate       Labarca-2 - Cafes Baque
2   Michael Rasmussen       Rabobank
3   Jose Antonio Pecharroman Fabian       Paternina - Costa de Almeria
4   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
5   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
6   Guido Trentin       Cofidis
7   Benjamin Noval Gonzalez       Colchon Relax - Fuenlabrada
8   Rafael Casero Moreno       Paternina - Costa de Almeria
9   Koldo Gil Perez       O.N.C.E. - Eroski
10   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
 
4th stage
1   Jesus-Maria Manzano Ruano       Kelme - Costa Blanca
2   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
3   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
4   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
5   David De La Fuente Rasilla       Vini Caldirola - So.Di
6   George Hincapie       US Postal - Berry Floor
7   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
8   Xavier Zandio Echaide       iBanesto.com
9   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
10   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
 
5th stage
1   Oscar Freire Gomez       Rabobank
2   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
3   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
4   Roberto Lozano Montero       Kelme - Costa Blanca
5   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
6   Carlos Torrent Tarres       Paternina - Costa de Almeria
7   Filippo Pozzato       Fassa Bortolo
8   George Hincapie       US Postal - Berry Floor
9   Alberto Hierro Seco       Labarca-2 - Cafes Baque
10   Andrej Hauptmann       Vini Caldirola - So.Di
 
6th stage
1   Jose Antonio Pecharroman Fabian       Paternina - Costa de Almeria
2   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
3   Santiago Botero Echeverry       Deutsche Telekom
4   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
5   Rafael Casero Moreno       Paternina - Costa de Almeria
6   Evgeni Petrov       iBanesto.com
7   Aitor Kintana Zarate       Labarca-2 - Cafes Baque
8   Jose Antonio Garrido Lima       Paternina - Costa de Almeria
9   David Arroyo Duran       O.N.C.E. - Eroski
10   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
 
7th stage
1   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
2   George Hincapie       US Postal - Berry Floor
3   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
4   Ellis Rastelli       Gerolssteiner
5   David De La Fuente Rasilla       Vini Caldirola - So.Di
6   Jose Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
7   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
8   Bram De Groot       Rabobank
9   David Lopez Garcia       Labarca-2 - Cafes Baque
10   Gorka Guerricagoitia Arrien       Euskaltel - Euskadi