LA GRANDE BOUCLE
 
Country:   France
Datum:  8-22/8/1999
Category:  2.2
 

Results | 2000 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Diana Ziliute       Acca Due O
2   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
3   Edita Pucinskaite       Acca Due O
4   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
6   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
7   Rasa Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
8   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
9   Gunn-Rita Dahle Flesjå      
10   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
11   Judith Arndt       Red Bull
12   Catherine Marsal       Edil Savino
13   Pia Sundstedt       GAS Sport
14   Juanita Feldhahn       Ebly
15   Anke Moore (Erlank)       Timex
16   Bogumila Matusiak      
17   Roberta Bonanomi       Acca Due O
18   Severine Desbouys      
19   Valentina Gerasimova       Hawk - The Greenery - VW
20   Teodora Ruano Sanchon      
21   Aleksandra Koliaseva       Hawk - The Greenery - VW
22   Geraldine Loewenguth       ASPTT Champion - Moselle
23   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
24   Fabiana Luperini       GAS Sport
25   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
26   Sandy Espeseth      
27   Laurence Restoin       Ebly
28   Zita Urbonaite       Acca Due O
29   Birgit Söllner       Nurnberger Versicherung
30   Elisabeth Chevanne-Brunel      
31   Sanna Lehtimaeki       Hawk - The Greenery - VW
32   Aline Camboulives       Ebly
33   Lucia Pizzolotto       SC Master Automazione Molteni Record
34   Kristina Obrucova       Mimosa
35   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
36   Solrunn Flataas      
37   Bettina Schöke       Stuttgart
38   Luisa Pegoraro       Edil Savino
39   Wenche Stensvold      
40   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
41   Tracey Gaudry-Watson       Ebly
42   Meike De Bruijn       Hawk - The Greenery - VW
43   Kimberley Anderson-Smith      
44   Nada Cristofoli       Edil Savino
45   Natalja Kistchuk       SC Michela Fanini Record Rox
46   Alison Sydor       Volvo - Cannondale
47   Vera Hohlfeld       GAS Sport
48   Fatima Blazquez Lozano       Alfa Lum - William Aurora
49   Priska Doppmann       GAS Sport
50   Arenda Grimberg       Rabobank (Nationale Selectie)
51   Delphine Deschamps       C.A. Mantes la Ville - Jean Floc`h
52   Barbara Delvai       SC Master Automazione Molteni Record
53   Monica Valen-Valvik      
54   Sandra Rombouts       Rabobank (Nationale Selectie)
55   Magali Le Floc`h       OMT - Lorena - AD54
56   Julie Young       Timex
57   Christine Muller-Seiller       C.A. Mantes la Ville - Jean Floc`h
58   Karine Temporelli       Ebly
59   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
60   Margaret Hemsley      
61   Olga Slyussareva      
62   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox
63   Ragnhild Kostøl-Haug      
64   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
65   Miluse Flaskova-Glave       Mimosa
66   Jacinta Coleman       GS Mazza - Tege Fresh Fries
67   Kerstin Scheitle       Nurnberger Versicherung
68   Jorunn Kvalø      
69   Heather Cole      
70   Gail Longenecker      
71   Yulia Razenkova      
72   Stacey Spencer      
73   Alexandra Noehles       Alfa Lum - William Aurora
74   Leah Goldstein       Physical Culture
75   Svetlana Stepanova      
76   Erika Vilunaite       Entente Panevezys - Casteljaloux
77   Anke Wichmann       Red Bull
78   Sylvie Riedlé       ASPTT Champion - Moselle
79   Maryline Salvetat       OMT - Lorena - AD54
80   Irene Dietrich-Hostettler       GS Mazza - Tege Fresh Fries
81   Bridget Evans       SC Master Automazione Molteni Record
82   Karin Möbes       OMT - Lorena - AD54
83   Rachel Leroux       C.A. Mantes la Ville - Jean Floc`h
84   Isabelle Carro       OMT - Lorena - AD54
85   Amy Moore-Jarvis      
86   Montserrat Alonso Bernal      
87   Katja Karstedt       Stuttgart
88   Chantal Gorostegui       Entente Panevezys - Casteljaloux
89   Nicole Peitzmeier       Nurnberger Versicherung
90   Delphine Deschamps       C.A. Mantes la Ville - Jean Floc`h
 
1st stage
1   Ina-Yoko Teutenberg       Teag - Euregio Egrensis
2   Elsbeth Van Rooy-Vink       Rabobank (Nationale Selectie)
3   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
4   Tanja Hennes-Schmidt       Red Bull
5   Olga Slyussareva      
6   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
7   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
8   Magali Le Floc`h       OMT - Lorena - AD54
9   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
10   Monica Valen-Valvik      
 
2nd stage
1   Greta Zocca       Edil Savino
2   Diana Ziliute       Acca Due O
3   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
4   Tanja Hennes-Schmidt       Red Bull
5   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
6   Ina-Yoko Teutenberg       Teag - Euregio Egrensis
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Zita Urbonaite       Acca Due O
9   Monica Valen-Valvik      
10   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
 
3rd stage
1   Ina-Yoko Teutenberg       Teag - Euregio Egrensis
2   Elsbeth Van Rooy-Vink       Rabobank (Nationale Selectie)
3   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
4   Greta Zocca       Edil Savino
5   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
6   Olga Slyussareva      
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
9   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
10   Gunn-Rita Dahle Flesjå      
 
4th stage
1   Diana Ziliute       Acca Due O
2   Edita Pucinskaite       Acca Due O
3   Rasa Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
4   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
5   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
6   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
7   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
8   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
9   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
10   Gunn-Rita Dahle Flesjå      
 
5th stage
1   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
2   Diana Ziliute       Acca Due O
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
4   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
5   Edita Pucinskaite       Acca Due O
6   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
7   Rasa Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
8   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
9   Gunn-Rita Dahle Flesjå      
10   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
 
6th stage
1   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
2   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
3   Greta Zocca       Edil Savino
4   Olga Slyussareva      
5   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
6   Vera Hohlfeld       GAS Sport
7   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
8   Silvia Zoller       Nurnberger Versicherung
9   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox
10   Zita Urbonaite       Acca Due O
 
7th stage
1   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
2   Vera Hohlfeld       GAS Sport
3   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
4   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
5   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
6   Diana Ziliute       Acca Due O
7   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
8   Gunn-Rita Dahle Flesjå      
9   Sanna Lehtimaeki       Hawk - The Greenery - VW
10   Zita Urbonaite       Acca Due O
 
8th stage
1   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
2   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
4   Edita Pucinskaite       Acca Due O
5   Diana Ziliute       Acca Due O
6   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
7   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
8   Catherine Marsal       Edil Savino
9   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
10   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
 
9th stage
1   Diana Ziliute       Acca Due O
2   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
4   Judith Arndt       Red Bull
5   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
6   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
7   Edita Pucinskaite       Acca Due O
8   Tracey Gaudry-Watson       Ebly
9   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
10   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
 
10th stage
1   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
2   Diana Ziliute       Acca Due O
3   Edita Pucinskaite       Acca Due O
4   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
6   Rasa Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
7   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
8   Juanita Feldhahn       Ebly
9   Pia Sundstedt       GAS Sport
10   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
 
11st stage
1   Bogumila Matusiak      
2   Catherine Marsal       Edil Savino
3   Diana Ziliute       Acca Due O
4   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
5   Rasa Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
6   Jolanta Polikeviciute       Entente Panevezys - Casteljaloux
7   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
8   Judith Arndt       Red Bull
9   Sanna Lehtimaeki       Hawk - The Greenery - VW
10   Elisabeth Chevanne-Brunel      
 
12nd stage
1   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
2   Diana Ziliute       Acca Due O
3   Olga Slyussareva      
4   Vera Hohlfeld       GAS Sport
5   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
6   Nada Cristofoli       Edil Savino
7   Monica Valen-Valvik      
8   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
9   Edita Pucinskaite       Acca Due O
10   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
 
13rd stage
1   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
2   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
3   Nada Cristofoli       Edil Savino
4   Vera Hohlfeld       GAS Sport
5   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
6   Olga Slyussareva      
7   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
8   Delphine Deschamps       C.A. Mantes la Ville - Jean Floc`h
9   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox
10   Elisabeth Chevanne-Brunel      
 
14th stage
1   Diana Ziliute       Acca Due O
2   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
3   Valentina Polkhanova       Hawk - The Greenery - VW
4   Edita Pucinskaite       Acca Due O
5   Catherine Marsal       Edil Savino
6   Meike De Bruijn       Hawk - The Greenery - VW
7   Judith Arndt       Red Bull
8   Mari Holden-Paulsen       Acca Due O
9   Anke Moore (Erlank)       Timex
10   Gunn-Rita Dahle Flesjå      
 
15th stage
1   Olga Slyussareva      
2   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
3   Vera Hohlfeld       GAS Sport
4   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
5   Nada Cristofoli       Edil Savino
6   Magali Le Floc`h       OMT - Lorena - AD54
7   Sylvie Riedlé       ASPTT Champion - Moselle
8   Aleksandra Koliaseva       Hawk - The Greenery - VW
9   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
10   Sanna Lehtimaeki       Hawk - The Greenery - VW
 
16th stage
1   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
2   Nada Cristofoli       Edil Savino
3   Olga Slyussareva      
4   Vera Hohlfeld       GAS Sport
5   Mirjam Melchers-Van Poppel       Rabobank (Nationale Selectie)
6   Magali Le Floc`h       OMT - Lorena - AD54
7   Aleksandra Koliaseva       Hawk - The Greenery - VW
8   Rachel Leroux       C.A. Mantes la Ville - Jean Floc`h
9   Arenda Grimberg       Rabobank (Nationale Selectie)
10   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox