RONDE VAN LANGKAWI
 
Country:   Malaysia
Datum:  3-14/2/1999
Category:  2.5
 

Results | 1998 | 2000 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Paolo Lanfranchi       Mapei - Quickstep
2   Sergei Ivanov       TVM - Farm Frites
3   Allan Iacuone       Linda McCartney
4   Danny Jonasson       Acceptcard Pro Cycling
5   Levi Leipheimer       Saturn
6   Morten Sonne       Acceptcard Pro Cycling
7   Alessandro Petacchi       Navigare - Gaerne
8   Uwe Peschel       Gerolssteiner
9   Czeslaw Lukaszewicz       Wustenrot - ZVVZ
10   Uwe Ampler       Agro - Adler
 
prologue
1   Lennie Kristensen       Fakta
2   Michael Andersson       Acceptcard Pro Cycling
3   Graeme Miller       Shaklee
4   Dirk Müller       Mapei - Quickstep
5   Frank McCormack       Saturn
 
1st stage
1   Fred Rodriguez       Mapei - Quickstep
2   Graeme Miller       Shaklee
3   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
4   Johan Capiot       TVM - Farm Frites
5   Rinaldo Nocentini       Mapei - Quickstep
 
2nd stage
1   Enrico Degano       Navigare - Gaerne
2   Graeme Miller       Shaklee
3   Andrea Tafi       Mapei - Quickstep
4   Johan Capiot       TVM - Farm Frites
5   Malcolm Lange      
 
3rd stage
1   David McKenzie       Linda McCartney
2   Chris Newton       Linda McCartney
3   Rinaldo Nocentini       Mapei - Quickstep
4   Graeme Miller       Shaklee
5   Daniel Trinne      
 
4th stage
1   Stig Dam      
2   Johan Capiot       TVM - Farm Frites
3   Andrea Tafi       Mapei - Quickstep
4   Frank McCormack       Saturn
5   Andreas Sauerborn       Gerolssteiner
 
5th stage
1   Moreno Di Biase       Cantina Tollo
2   Andrea Tafi       Mapei - Quickstep
3   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
4   Sergei Ivanov       TVM - Farm Frites
5   Alessandro Petacchi       Navigare - Gaerne
 
6th stage
1   Bjornar Vestøl       Acceptcard Pro Cycling
2   Grzegorz Wajs       Mroz
3   Jacob Gramm Nielsen       Fakta
4   Levi Leipheimer       Saturn
5   Hideto Yukinari      
 
7th stage
1   Enrico Degano       Navigare - Gaerne
2   Luca Cei       Navigare - Gaerne
3   Fred Rodriguez       Mapei - Quickstep
4   Moreno Di Biase       Cantina Tollo
5   Johan Capiot       TVM - Farm Frites
 
8th stage
1   Eric Wohlberg       Shaklee
2   Vadim Kravchenko      
3   Michael Barry       Saturn
4   David Lee      
5   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
 
9th stage
1   Rinaldo Nocentini       Mapei - Quickstep
2   Bart Bowen       Saturn
3   Michael Andersson       Acceptcard Pro Cycling
4   Massimo Giunti       Cantina Tollo
5   Kosie Loubser      
 
10th stage
1   Rinaldo Nocentini       Mapei - Quickstep
2   Alessandro Petacchi       Navigare - Gaerne
3   Marcin Gebka       Mroz
4   Fred Rodriguez       Mapei - Quickstep
5   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
 
11st stage
1   Marcus Ljungqvist       Cantina Tollo
2   Peter Wrolich       Gerolssteiner
3   Sergei Ivanov       TVM - Farm Frites
4   Paolo Lanfranchi       Mapei - Quickstep
5   Ole Sigurd Simensen       Agro - Adler
 
12nd stage
1   Luca Cei       Navigare - Gaerne
2   Graeme Miller       Shaklee
3   Marcin Gebka       Mroz
4   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
5   Enrico Degano       Navigare - Gaerne