VOLTA A CATALUNYA
 
Country:   Spain
Datum:  13-20/6/1996
Category:  2.1
 

Results | 1995 | 1997 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Patrick Jonker       O.N.C.E.
3   Marco Fincato       Roslotto - ZG Mobili
4   Massimiliano Gentili       Cantina Tollo - Co.Bo.
5   Laudelino Cubino Gonzalez       Kelme - Artiach
6   Bo Hamburger       TVM
7   Marcelino Garcia Alonso       O.N.C.E.
8   Roberto Pistore       MG Maglificio - Technogym
9   Marco Saligari       MG Maglificio - Technogym
10   Paolo Savoldelli       Roslotto - ZG Mobili
11   Ignacio Garcia Camacho       Kelme - Artiach
12   Herminio Diaz Zabala       O.N.C.E.
13   Vicente Aparicio Vila       Banesto
14   Jose-Maria Jimenez Sastre       Banesto
15   Andrea Ferrigato       Roslotto - ZG Mobili
16   Maurizio Fondriest       Roslotto - ZG Mobili
17   Fabrizio Arzilli       Cantina Tollo - Co.Bo.
18   Omar Pumar       Brescialat
19   Orlando Sergio Gomes Rodrigues       Banesto
20   Roberto Petito       Saeco - AS Juvenes
21   Maarten Den Bakker       TVM
22   Francois Lemarchand       GAN
23   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E.
24   Bart Voskamp       TVM
25   Yuri Sourkov       Roslotto - ZG Mobili
26   Santiago Botero Echeverry       Kelme - Artiach
27   Ibon Ajuria Gordon       Euskadi
28   Julio Cesar Aguirre Cabrera       Kelme - Artiach
29   Francesco Frattini       Gewiss - Playbus
30   Federico Munoz Fernandez       Kelme - Artiach
31   Marino Alonso Monje       Banesto
32   Claus Michael Möller       MX Onda
33   Jose Ramon Uriarte Zubero       Banesto
34   Javier Pascual Rodriguez       Porcelana Santa Clara - Cadena Master
35   Francisco Cerezo Perales       MX Onda
36   Javier Pascual Llorente       Porcelana Santa Clara - Cadena Master
37   Aitor Osa Eizaguirre       Euskadi
38   Luca Gelfi       Brescialat
39   Francisco Cabello Luque       Kelme - Artiach
40   Rames Gaynetdinov       Porcelana Santa Clara - Cadena Master
41   Angel Edo Alsina       Kelme - Artiach
42   Pascal Lino       Roslotto - ZG Mobili
43   Roberto Sierra Aguerro       O.N.C.E.
44   Marco Lietti       MG Maglificio - Technogym
45   Nicola Loda       MG Maglificio - Technogym
46   Roberto Laiseka Jaio       Euskadi
47   Dimitri Sedun       Roslotto - ZG Mobili
48   Eddy Seigneur       GAN
49   Cesar Solaun Solana       Euskadi
50   Andrea Paluan       Cantina Tollo - Co.Bo.
 
prologue
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Patrick Jonker       O.N.C.E.
3   Maurizio Fondriest       Roslotto - ZG Mobili
 
1st stage
1   Marco Saligari       MG Maglificio - Technogym
2   Maurizio Fondriest       Roslotto - ZG Mobili
3   Massimiliano Gentili       Cantina Tollo - Co.Bo.
 
2nd stage
1   Mario Cipollini       Saeco - AS Juvenes
2   Marcel Wüst       MX Onda
3   Peter Van Petegem       TVM
 
3rd stage
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Patrick Jonker       O.N.C.E.
3   Marcelino Garcia Alonso       O.N.C.E.
 
4th stage
1   Patrick Jonker       O.N.C.E.
2   Alex Zülle       O.N.C.E.
3   Marco Fincato       Roslotto - ZG Mobili
 
5th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - AS Juvenes
2   Marcel Wüst       MX Onda
3   Andrea Ferrigato       Roslotto - ZG Mobili
 
6th stage
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Patrick Jonker       O.N.C.E.
3   Francis Moreau       GAN
 
7th stage
1   Marcel Wüst       MX Onda
2   Angel Edo Alsina       Kelme - Artiach
3   Peter Van Petegem       TVM