UAE EMIRATES
 
Country:    United Arab Emirates
Year:   2019
Category:   World Tour
General manager:   Giuseppe Saronni
Team manager:   Jose Antonio Rodriguez Fernandez
Assistant:   Marco Marzano, Simone Massimo Pedrazzini, Daniele Righi, Mario Scirea, Bruno Vicino
 

Cyclists | Photos | Transfers | 2018
Name Nat.   Birthdate   Team 2018  
Anass Ait El Abdia      1989-05-07   UAE Emirates  
Fabio Aru [2020]      1990-07-03   UAE Emirates  
Tom Bohli [2020]      1994-01-17   BMC  
Sven Erik Bystrøm      1992-01-21   UAE Emirates  
Simone Consonni      1994-09-12   UAE Emirates  
Valerio Conti      1993-03-30   UAE Emirates  
Kristijan Durasek      1987-07-26   UAE Emirates  
Roberto Ferrari      1983-03-09   UAE Emirates  
Fernando Gaviria Rendon [2021]      1994-08-19   Quick Step Floors  
Sergio Luis Henao Montoya [2020]      1987-10-12   Sky  
Alexander Kristoff      1987-07-05   UAE Emirates  
Vegard Stake Laengen [2020]      1989-02-07   UAE Emirates  
Marco Marcato      1984-02-11   UAE Emirates  
Daniel Martin      1986-08-20   UAE Emirates  
Yousef Mohamed Mirza Banihammad [2020]      1988-10-08   UAE Emirates  
Juan Sebastian Molano Benavides      1994-11-04   Manzana - Postobon  
Manuele Mori [2020]      1980-08-09   UAE Emirates  
Cristian Camilo Munoz Lancheros [2020]      1996-03-20   Coldeportes - Zenu - Sello Rojo  
Ivo Emanuel Alves Oliveira [2020]      1996-09-05   Hagens Berman - Axeon  
Rui Filipe Alves Oliveira [2020]      1996-09-05   Hagens Berman - Axeon  
Simone Petilli      1993-05-04   UAE Emirates  
Jasper Philipsen [2020]      1998-03-02   Hagens Berman - Axeon  
Tadej Pogacar [2020]      1998-09-21   Ljubljana - Gusto Xaurum  
Jan Polanc [2020]      1992-05-06   UAE Emirates  
Edward Ravasi      1994-06-05   UAE Emirates  
Aliaksandr Riabushenko      1995-10-12   UAE Emirates  
Rory Sutherland      1982-02-08   UAE Emirates  
Oliviero Troia [2020]      1994-09-01   UAE Emirates  
Diego Ulissi [2020]      1989-07-15   UAE Emirates