CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
31/1-4/2   Herald Sun Tour  
Winner: Jhoan Esteban Chaves Rubio
   Road     2.1  
31/1-4/2   Coupe des Nations de l`Espoir Blue Line  
Winner: Joseph Areruya
   Road     2.NC  
31/1-4/2   Volta a la Comunitat Valenciana  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   Road     2.1  
31/1-4/2   Etoile de Besseges  
Winner: Tony Gallopin
   Road     2.1  
1-4/2   NC Australia  
Sprint: Stephanie Morton
Keirin: Stephanie Morton
500 m: Kaarle McCulloch
Pursuit: Ashlee Ankudinoff
Scratch: Amy Cure
Points Race: Amy Cure
   Track     CN  
1-4/2   NC Australia  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Matthew Glaetzer
1 km: Matthew Glaetzer
Pursuit: Jordan Kerby
Scratch: Joshua Harrison
Points Race: Kelland O`Brien
   Track     CN  
1-6/2   Six Days Copenhagen  
Winner: Kenny De Ketele - Michael Mørkøv Christensen
   Track     6D  
2/2   NC Colombia ITT  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
   Road     CN  
2/2   NC Namibie ITT  
Winner: Drikus Coetzee
   Road     CN  
2/2   NC Namibie ITT  
Winner: Irene Steyn
   Road     CN  
2-4/2   Tour Velo Alanya  
Winner: Olga Zabelinskaya
   Road     2.2  
3/2   World Championships U19  
Winner: Daniel Tulett
   Cyclo Cross     CM  
3/2   World Championships  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     CM  
3/2   World Championships U23  
Winner: Evie Richards
   Cyclo Cross     CM  
3/2   Cape Town  
Winner: Matthias Stirnemann
   MTB XC     1  
3/2   Cape Town  
Winner: Helen Grobert
   MTB XC     1  
4/2   World Championships  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     CM  
4/2   World Championships U23  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     CM  
4/2   NC Colombia  
Winner: Sergio Luis Henao Montoya
   Road     CN  
4/2   NC Namibie  
Winner: Martin Freyer
   Road     CN  
4/2   NC Namibie  
Winner: Vera Adrian
   Road     CN  
6-10/2   Dubai Tour  
Winner: Elia Viviani
   Road     2.HC  
6-11/2   Colombia Oro y Paz  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
   Road     2.1  
7/2   Parkcross  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
7/2   Parkcross  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     C2  
7/2   NC South Africa ITT  
Winner: Liezel Helena Jordaan
   Road     CN  
7/2   NC South Africa ITT  
Winner: Daryl Impey
   Road     CN  
7-10/2   African Championships  
Sprint: Jean Spies
Keirin: Jean Spies
1 km: Jean Spies
Team sprint: South Africa
Team Pursuit: South Africa
Pursuit: Gert Fouche
Scratch: Mickhail Yacin Chalel
Points Race: Steven Van Heerden
   Track     CC  
7-10/2   African Championships  
Sprint: Ebtissam Zayed Ahmed
Keirin: Ebtissam Zayed Ahmed
Team sprint: Egypt
Team Pursuit: Egypt
Pursuit: Ebtissam Zayed Ahmed
Points Race: Ebtissam Zayed Ahmed
   Track     CC  
8/2   Asian Championships TTT  
Winner: Japan
   Road     CC  
8-11/2   Tour La Provence  
Winner: Alexandre Geniez
   Road     2.1  
9/2   Asian Championships ITT  
Winner: Lee Jumi
   Road     CC  
9-11/2   Tankwa Trek  
Winner: Alban Lakata - Kristian Hynek
   MTB XC     S1  
9-11/2   Tankwa Trek  
Winner: Helen Grobert - Candice Lill
   MTB XC     S1  
10/2   Oceania Championships  
Winner: Anton Cooper
   MTB XC     CC  
10/2   Oceania Championships  
Winner: Samara Sheppard
   MTB XC     CC  
10/2   Asian Championships ITT  
Winner: Cheung King Lok
   Road     CC  
10/2   Krawattencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
10/2   Krawattencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
10/2   Ronde van Murcia  
Winner: Luis Leon Sanchez Gil
   Road     1.1  
10/2   NC South Africa  
Winner: Carla Oberholzer (Van Der Merwe)
   Road     CN  
10/2   NC South Africa  
Winner: Daryl Impey
   Road     CN  
10/2   NC Switzerland  
Omnium: Claudio Imhof
   Track     CN  
10/2   NC Switzerland  
Omnium: Aline Seitz
   Track     CN  
11/2   Asian Championships  
Winner: Thi That Nguyen
   Road     CC  
11/2   Oceania Championships  
Winner: Samuel Blenkinsop
   MTB DH     CC  
11/2   Oceania Championships  
Winner: Virginia Armstrong
   MTB DH     CC  
11/2   Abierto Across  
Winner: Luiz Henrique Cocuzzi
   MTB XC     1  
11/2   Abierto Across  
Winner: Daniela Campuzano Chavez Peon
   MTB XC     1  
11/2   Hoogstraten  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
11/2   Hoogstraten  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
11/2   Clasica Costa del Almeria  
Winner: Caleb Ewan
   Road     1.HC  
11/2   Trofeo Laigueglia  
Winner: Moreno Moser
   Road     1.HC  
11-18/2   Rutas de America  
Winner: Alan Matias Presa Pirez
   Road     NE  
12/2   Asian Championships  
Winner: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   Road     CC  
13-18/2   Tour of Oman  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     2.HC  
14/2   African Championships TTT  
Winner: Ethiopia
   Road     CC  
14/2   African Championships TTT  
Winner: Eritrea
   Road     CC  
14-18/2   Vuelta a Andalucia (Ruta del Sol)  
Winner: Tim Wellens
   Road     2.HC  
14-18/2   Volta ao Algarve  
Winner: Michal Kwiatkowski
   Road     2.HC  
15/2   African Championships ITT  
Winner: Mekseb Abraha Debesay
   Road     CC  
15/2   African Championships ITT  
Winner: Mosana Debesay
   Road     CC  
16-20/2   Asian Championships  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
500 m: Lee Wai Sze
Team sprint: China
Team Pursuit: Japan
Pursuit: Lee Jumi
Scratch: Huang Ting Ying
Points Race: Jupha Som Net
Madison: Kisato Nakamura - Yumi Kajihara
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CC  
16-20/2   Asian Championships  
Sprint: Kazunari Watanabe
Keirin: Tomoyuki Kawabata
1 km: Tomohiro Fukaya
Team sprint: South Korea
Team Pursuit: Japan
Pursuit: Ryo Chikatani
Scratch: Guo Liang
Points Race: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
Madison: Cheung King Lok - Leung Chun Wing
Omnium: Eiya Hashimoto
   Track     CC  
17/2   African Championships  
Winner: Bisrat Ghebremeskel
   Road     CC  
17/2   Noordzeecross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
17/2   Noordzeecross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
17/2   NC United Kingdom  
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   Track     CN  
17/2   NC United Kingdom  
Omnium: Matthew Walls
   Track     CN  
17-18/2   Tour of East Gippsland  
Winner: Grace Brown
   Road     2.3  
17-18/2   Tour du Haut Var  
Winner: Jonathan Hivert
   Road     2.1  
18/2   African Championships  
Winner: Amanuel Gebreigzabhier
   Road     CC  
18/2   GP Laguna  
Winner: Paolo Toto
   Road     1.2  
18/2   Vestingcross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
18/2   Vestingcross  
Winner: Laura Verdonschot
   Cyclo Cross     C2  
18/2   GP Alanya  
Winner: Kirill Pozdnyakov
   Road     1.2  
20-23/2   GP de la Ville d`Alger  
Winner: Charalampos Kastrantas
   Road     2.2  
21-25/2   NC New Zealand  
Sprint: Samuel Dakin
Keirin: Samuel Dakin
1 km: Samuel Dakin
Pursuit: Jared Gray
Scratch: Brad Evans
Points Race: Brad Evans
Madison: Joshua Scott - Brad Evans
Omnium: Aaron Wyllie
   Track     CN  
21-25/2   NC New Zealand  
Sprint: Tess Young
Keirin: Rebecca Raybould
500 m: Tess Young
Pursuit: Jessie Hodges
Scratch: Olivia Ray
Points Race: Jessie Hodges
Madison: Jessie Hodges - Emily Shearman
   Track     CN  
21-25/2   Abu Dhabi Tour  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   Road     2.WT  
22-25/2   Cyprus Sunshine Cup  
Winner: Lars Förster
   MTB XC     SHC  
22-25/2   Cyprus Sunshine Cup  
Winner: Anna Van Der Breggen
   MTB XC     SHC  
22-25/2   Semana Valenciana  
Winner: Hannah Barnes
   Road     2.2  
22-25/2   Tour of Antalya  
Winner: Artem Ovechkin
   Road     2.2  
23/2   NC New Zealand  
Winner: Anton Cooper
   MTB XC     CN  
23/2   NC New Zealand  
Winner: Samara Sheppard
   MTB XC     CN  
24/2   Omloop Het Nieuwsblad  
Winner: Christina Malling Siggaard
   Road     1.1  
24/2   Omloop Het Nieuwsblad  
Winner: Michael Valgren Andersen
   Road     1.WT  
24/2   Classic d`Ardèche  
Winner: Romain Bardet
   Road     1.1  
25/2   San Pedro de Colalao  
Winner: Jorge Alvaro Macias
   MTB XC     1  
25/2   San Pedro de Colalao  
Winner: Daniela Campuzano Chavez Peon
   MTB XC     1  
25/2   NC Australia  
Winner: Cameron Ivory
   MTB XC     CN  
25/2   NC Australia  
Winner: Rebecca McConnell
   MTB XC     CN  
25/2   Gent - Staden  
Winner: Benjamin Verraes
   Road     NE  
25/2   Sluitingsprijs  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
25/2   Brussel - Opwijk  
Winner: Alfdan De Decker
   Road     NE  
25/2   Sluitingsprijs  
Winner: Loes Sels
   Cyclo Cross     C1  
25/2   Kuurne - Brussel - Kuurne  
Winner: Dylan Groenewegen
   Road     1.HC  
25/2   Omloop van het Hageland  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     1.1  
25/2   Banyoles  
Winner: Victor Koretzky
   MTB XC     HC  
25/2   Banyoles  
Winner: Elisabeth Brandau
   MTB XC     HC  
25/2   Drome Classic  
Winner: Lilian Calmejane
   Road     1.1  
25/2   NC New Zealand  
Winner: Kate Weatherly
   MTB DH     CN  
25/2   NC New Zealand  
Winner: Edward Masters
   MTB DH     CN  
25/2   Tarouca  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB DH     1  
25/2   Tarouca  
Winner: Angel Suarez Alonso
   MTB DH     1  
25/2   GP Izola - Butan Plin  
Winner: Dusan Rajovic
   Road     1.2  
25/2-2/3   Andalucia Bike Race  
Winner: Tiago Ferreira
   MTB XC     S1  
25/2-2/3   Andalucia Bike Race  
Winner: Hildegunn Gjertrud Hovdenak
   MTB XC     S1  
27/2   Le Samyn  
Winner: Niki Terpstra
   Road     1.1  
27/2   Le Samyn  
Winner: Janneke Ensing
   Road     1.2  
28/2   Umag Trophee  
Winner: Krister Hagen
   Road     1.2  
28/2-4/3   World Championships  
Sprint: Kristina Vogel
Keirin: Nicky Degrendele
500 m: Miriam Welte
Team sprint: Germany
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Chloe Dygert
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Kirsten Wild
Madison: Katie Archibald - Emily Nelson
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CM  
28/2-4/3   World Championships  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Fabian Hernando Puertas Zapata
1 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: United Kingdom
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Yauheni Karaliok
Points Race: Cameron Meyer
Madison: Roger Kluge - Theo Reinhardt
Omnium: Szymon Sajnok
   Track     CM