TROFEO MASFERRER
 
 Spain
 

Palmares | More
Year   1   2   3  
1932   Mariano Canardo Lacasta (esp)   Jose Campama Roca (esp)   Ricardo Ferrando (esp)  
1933   Mariano Canardo Lacasta (esp)   Isidro Figueras (esp)   Antonio Escuriet (esp)  
1934   Isidro Figueras (esp)   Josep Nicolau Balaguer (esp)   Enrique Cortes (esp)  
1935   Luigi Ferrando (ita)   Antonio Destrieux (esp)   Vicente Trueba Perez (esp)  
1936   Antonio Prior Martinez (esp)   Mariano Canardo Lacasta (esp)   Juan Mayol (esp)  
1940   Antonio Andres Sancho (esp)   Juan Gimeno (esp)   Fernando Murcia (esp)  
1941   Fernando Murcia (esp)   Antonio Andres Sancho (esp)   Delio Rodriguez Barros (esp)  
1942   Fernando Murcia (esp)   Martin Mancisidor (esp)   Antonio Andres Sancho (esp)  
1943   Julian Berrendero Martin (esp)   Antonio Andres Sancho (esp)   Delio Rodriguez Barros (esp)  
1944   Antonio Andres Sancho (esp)   Martin Mancisidor (esp)   Fernando Murcia (esp)  
1945   Enrique Armengol (esp)  
1946   Miguel Gual Bauza (esp)   Victorio Ruiz (esp)   Jose Escolano (esp)  
1947   Miguel Gual Bauza (esp)   Dalmacio Langarica Lizasoain (esp)   Joaquim Olmos Fores (esp)  
1949   Miguel Bover Pons (esp)   Emilio Rodriguez Barros (esp)   Bernardo Ruiz Navarette (esp)  
1950   Francisco Masip Llop (esp)   Jose Vidal Porcar (esp)   Antonio Gelabert Amengual (esp)  
1951   Manolo Rodriguez Barros (esp)   Miguel Poblet Orriols (esp)   Bernardo Ruiz Navarette (esp)  
1952   Francisco Alomar Florit (esp)   Bernardo Capo Plomer (esp)   Juan Escola (esp)  
1953   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)   Vicente Iturat (esp)   Bernardo Ruiz Navarette (esp)  
1954   Miguel Poblet Orriols (esp)   Miguel Bover Pons (esp)   Manolo Rodriguez Barros (esp)  
1955   Gabriel Company Bauza (esp)   Vicente Iturat (esp)   Francisco Masip Llop (esp)  
1956   Francisco Masip Llop (esp)   Antonio Bertran Panades (esp)   Juan Campillo Garcia (esp)  
1957   Vicente Iturat (esp)   Juan Crespo Hita (esp)   Francisco Moreno (esp)  
1958   Juan Crespo Hita (esp)   Gabriel Company Bauza (esp)   Fernando Manzaneque Sanchez (esp)  
1959   Gabriel Company Bauza (esp)   Antonio Karmany Mestres (esp)   Miguel Pacheco Font (esp)  
1960   Francisco Moreno (esp)   Gabriel Mas Arbona (esp)   Aniceto Utset (esp)  
1963   Adolf De Waele (bel)   Sebastian Elorza Uria (esp)   Ramon Mendiburu Ibarburu (esp)  
1964   Jaime Alomar Florit (esp)   Antonio Gomez Del Moral (esp)   Eusebio Velez Mendizabal (esp)  
1965   Antonio Bertran Panades (esp)   Francisco Tortella Rebassa (esp)   Rafael Carrasco Guerra (esp)  
1966   Manuel Martin Pinera (esp)   Esteban Martin Jimenez (esp)   Jose Manuel Lasa Orguia (esp)  
1967   Jaime Alomar Florit (esp)   Jose Perez Frances (esp)   Domingo Perurena Tellechea (esp)  
1968   Dino Zandegu (ita)   Jose Samyn (fra)   Bruno Mealli (ita)  
1969   Dino Zandegu (ita)   Antonio Gomez Del Moral (esp)   Cipriano Chemello (ita)  
1970   Ramon Saez Manzo (esp)   Franco Bitossi (ita)   Marc Sohet (bel)  
1971   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Ramon Saez Manzo (esp)   Marc Sohet (bel)  
1972   Francisco Galdos Gauna (esp)   Santiago Lazcano Labaca (esp)   Jose-Luis Abilleira Balboa (esp)  
1973   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia (esp)   Jose Gomez Lucas (esp)   German Martin Saez (esp)  
1974   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Andres Oliva Sanchez (esp)   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia (esp)  
1975   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia (esp)   Eddy Peelman (bel)  
1976   Felix Suarez Colome (esp)   Joseph Fuchs (sui)   Custodio Mazuela Castillo (esp)  
1977   Jose-Luis Viejo Gomez (esp)   Jose-Manuel Garcia Rodriguez (esp)   Pedro Vilardebo Vila (esp)  
1978   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)   Jesus Suarez Cuevas (esp)   Pedro Torres Cruces (esp)  
1979   Antoine Gutierrez (fra)   Rafael Ladron De Guevara (esp)   Salvador Galvez Masso (esp)  
1980   Juan Martin Ocana Lopez (esp)   Lorenzo Vidal (esp)   Jesus Suarez Cuevas (esp)  
1981   Daniel Gisiger (sui)   Vicente Belda Vicedo (esp)   Jose-Luis Rodriguez Inguanzo (esp)  
1983   Julian Gorospe Artabe (esp)   Angel Ocana Perez (esp)   Miguel Angel Iglesias Guerrero (esp)  
1984   Alberto Fernandez Blanco (esp)   Jesus Suarez Cuevas (esp)   Miguel Angel Iglesias Guerrero (esp)  
1985   Noel Dejonckheere (bel)   Alfonso Gutierrez Gutierrez (esp)   Jesus Suarez Cuevas (esp)  
1986   Antonio Esparza Sanz (esp)   Noel Dejonckheere (bel)   Jose-Luis Laguia Martinez (esp)  
1987   Roberto Cordoba Asensi (esp)   Ruben Gorospe Artabe (esp)   Mathieu Hermans (ned)  
1988   Mathieu Hermans (ned)   Antonio Esparza Sanz (esp)   Miguel Angel Iglesias Guerrero (esp)  
1989   Casimiro Moreda Garcia (esp)   Marino Alonso Monje (esp)   Alvaro Mejia Castrillon (col)  
1990   Enrique Aja Cagigas (esp)   Neil Stephens (aus)   Edgar Corredor Alvarez (col)  
1991   Malcolm Elliott (gbr)   Americo Neves Silva (por)   Julio-Cesar Ortegon Luque (col)  
1992   Mario Manzoni (ita)   Mathieu Hermans (ned)   Kenneth Weltz (den)  
1993   Jose Rodriguez Garcia (esp)   Alfonso Gutierrez Gutierrez (esp)   Asiat Saitov (rus)  
1994   Angel Edo Alsina (esp)   Asiat Saitov (rus)   Davide Bramati (ita)  

3 victories: Domingo Perurena Tellechea (esp)
2 victories: Jaime Alomar Florit (esp), Mariano Canardo Lacasta (esp), Gabriel Company Bauza (esp), Miguel Gual Bauza (esp), Francisco Masip Llop (esp), Fernando Murcia (esp), Antonio Andres Sancho (esp), Dino Zandegu (ita)